Årets första månadstävling i fält.

Lördagen den 12 januari höll klubben sin första månadstävling i fältskytte. Tävlingen genomfördes på Bödkaregårdens skjutbana, där klubbens månads- tävlingar numera äger rum.

Det blev en riktigt stor tävling med inte mindre än 47 starter (!!!) och den blev därför riktigt spännande. Mycket trevligt är också att skyttar från tre klubbar deltog.

Tävlingen gjordes av en av klubbens mest rutinerade banläggare, nämligen Bengt Kahn och hans grupp. Innan allvaret började hade man möjlighet att ”skjuta in sig” på en inskjutningsstation, vilket uppkattas av många. Sedan följde station 1 som minsann var direkt svår. Det visade sig att endast en skytt i vapenklass C och fem skyttar i de grova vapenklasserna hade fullt, dvs 6 träff, på denna station. Sedan blev det lite lättare, men även station 4 var ganska svår.

När krutröken lagt sig visade det sig att Milos Milovancevic segrat i klass C3 på mycket goda 80 poäng (47 träff i 33 figurer). Det verkade som Milos själv var över- raskad över sitt fina resultat, eftersom han på senare tid inte haft tid för så mycket skytte. Grattis! God tvåa och trea blev bröderna Rune och Leif Gustavsson med goda 78 respektive 74 poäng.

I klass C2 segrade Magnus Forsström med 70 poäng (42 träff i 28 figurer), vilket minsann också är riktigt bra. Sedan blev det spännande om andra och tredje platserna och det visade sig att Lars Kristensson blev tvåa med 66 poäng (39+27)medan Tomas Petersen blev trea också med 66 poäng (38+28).

Klass C1 vanns av Bo-Göran Christiansen med 61 poäng (35+26), tvåa blev Mats Browé med 54 poäng och trea Jan Nimbeck med 47 poäng.

I klass veteraner yngre vann Bengt Jakobsen, Pk Elbogen, med 35 poäng (19+16) och i klass veteraner äldre vann Heinz Wagner med 71 poäng (42+29) medan Lennart Jönsson blev tvåa med 68 poäng (40+28) och Hasse Nilsson trea också med 68 poäng (39+29).

I vapengrupp A3 segrade Rune Gustavsson med goda 73 poäng (46+27) och tvåa blev Naumce Naumovski med 66 poäng.

I vapengrupp A2 segrade Tomas Petersen på 53 poäng och i vapengrupp  A1 segerade Mats Browé också med 53 poäng.

I revolverklass R3 segrade Milos Milovacevic med 70 poäng (44+26), det vill säga Milos hade en riktigt bra dag. Tvåa blev Leif Gustavsson med 67 poäng.

Slutligen i revolverklass R2 segrade Magnus Rosberg på 51 poäng (31+20) och tvåa blev Kay-Åke Ohlsson, Sj Pk, med 47 poäng.

Av antalet starter att döma verkar det som om vi kommit igång riktigt bra med månadstävlingar i fält på Bödkaregården och det är bara att hoppas att ännu fler skyttar från alla de fyra klubbarna ställer upp på kommande tävlingar.