Resultat från helgens tävling i sportpistol

Bernt segrade…igen.

Helgens tävling i sportpistol gick av stapeln i ett underbart sensommar väder. Trots att tävlingen krockade med SM i sportskytte så räknade skjutledaren Peter Johansson in 16 skyttar.  Segrare och klubbmästare i sportpistol blev Bernt Alpenhoff på 564 poäng. Tvåa blev Mahir Spahic på 546 poäng och på tredje plats hamnade Dan Spjuth på 524 poäng. Med tanke på att Dan började skjuta pistol i våras och precis fått sitt pistolskyttekort så stod han för en enastående prestation. Hur det gick för dom andra kan ni läsa på länken nedan.

Det blev även en del frågetecken angående klubbens klass indelning  i sportpistol. För att hamna i klass 2 så krävs att man skjutit 540 poäng under föregående år och för klass 3 krävs 560 poäng. Dvs vi går efter dom poäng krav som gäller för damer.

Den 14/9 är det dags för klubbmästerskap i standard pistol, återstår att se om Bernt lyckas med årets ’hat trick’ och kniper även den titeln.

Resultat klubbmästerskap och månadstävling Sportpistol 2013-08-24